Jerez veya Sherry Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Jerez veya diğer adıyla Sherry nedir? Ne çeşitleri vardir?


Sizin için Cádiz’in en eski Jerez mahseni Taberna La Manzanilla’ya gezimden ve elbette ustalarından öğrendiğimiz özelliklerden ufak notlar paylaşmak istedim..

Fino veya Manzanilla Sherry Servisi

Jerez yani Sherry (şeri) alkol eklenerek yapılmış bir İspanyol şarabıdır. Çoğunuz gerçek Jerez’i denememiş olsanız bile Sherry adını duymuşsunuzdur. İşte bu özel şarap Palomino üzümdenyapılmaktadır. Jerez de La Frontera denilen bölgede yetiştirilen üzümlerin de %95i bu üzümdür. Akdenizin Atlantik kıyısı olan bölge batıdan esen taze ve nemli hava getiren rüzgarlar ve diğer yanda doğudan esen sıcak ve kuru hava getiren rüzgarlar etkisi ile kireçli ve zengin toprak yapısına sahiptir.

Jerez (Sherry) genelde aperatif olarak da içilen alkol oranı artırılmış şarap olmasının yanında Mixoloji (Kokteyl bilimi) de çok sık kullanılan hatta Sherry Cocktails kategorisinde yarışmaları yapılan bir içkidir.

Alkol oranı %15 ile %22 arasında değişir. Renkleri itibari ile açık sarıdan koyuya doğru çeşitleri; Fino, Amontillado, Oloroso, Palo Cortado, Cream, Pedro Ximenez..

Jerez – Sherry Çeşitleri

Fino
Rengi açık sarıdır yoğun bademsi bir tadi vardır alkol derecesi 15º Fino 6-8 derecede servis edilir. Marine Balıklar, yeşil zeytin, albondigas (domates soslu köfte) , deniz mahsülleri tapaslar ile servis edilir

Fino sek içilirken Creamy çeşitleri genellikle buz ile servis ediliyor

Manzanilla / Joven
Üretim tekniği Fino ile aynı ancak biyolojik yıllandırma teknikleri farklıdır. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine manzana (elma) ile yapılmamaktadır açık saman rengi sebebiyle bu adı almıştır. Keskin aromalı hafif asidiktir , alkol derecesi 15º. 6-8 derecede servis edilir. Deniz mahsülleri, kızartma balıklar , tatlı kuru meyve ve çikolatalar

Manzanilla – Sherry – Jerez

Amontillado
Amber rengidir, renk , koku ve soluk ile damakta yumuşak bir içimi vardır ceviz aromasi hissedilir alkol derecesi 16º y 22º. Servis ısısı 12-14 derecede önerilir. Beyaz et, ton balığı, yabancı mantar, peynir çeşitleri ve kuşkonmaz veya enginar gibi sebzeler ile uyumludur.

Oloroso
Maun rengi sek şaraptır. Tadı viskiyi andırır, tam gövdeli ve güçlü kokuludur, alkol derecesi 17º y 22º. Sek veya buzlu içilebilir, yanında kremalı veya çikolatlı tatlılar ile uyumu harikadır.

Jerez – Sherry çeşitleri ve özellikleri

Palo Cortado
Maun rengi elegan bir şaraptır, Amontillado’nun damaktaki tadı ve Oloroso’nun burundaki kokusunun harmanlanmasıdır, sıradışı ve az bulunan bir sherry çeşidirdir, alkol derecesi 17º y 22º.

Pedro Ximenez ve Moscatel (Tatlı Sherryler)
Maun rengidir bol güneş almış olgun üzümlerden elde edilen sek, yarı tatlı ve likör şarabı çeşitleri vardır. Kuru meyve, toffee ve meyankökü aromaları hissedilir. Yumuşak kadifemsi ve şurup benzeridir. Alkol derecesi 15 dir

Tio Pepe de İspanya’nın en meşhur Jerez Markalarından biridir, büyük şehir merkezlerindeki restoranlarda daha fazla denk gelmeniz mümkün , yine Malaga’ya yolunuz düşerse Malaga Virgen de bir Jerez çeşidi olarak burada çok popüler denemenizi öneririm. Barbadillo Bağlarının Solear isimli Manzanilla Jerezi de yine oldukça popüler ve yemek eşleşmelerinde sıkça menülerde denk geleceğiniz bir başka isim.


Sevilla Festivali sırasında Tio Pepe- Solear servisi yapan barmaidler

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star