Barselona

Barselona sıradışı mimarisi, limanı, gotik ruhu ve daima deniz çıkan muhteşem sokakları ile gezecek, harika fotoğraflar çekecek, tadacak o kadar çok lezzet var ki…

Turist gibi değil lokal gibi Barselona’da gezmek istiyorsanız favorilerimi paylaşıyorum haydi önce özet geçeyim sonra favorilerimi ayrı bloglar ile paylaşacağım.

İlk defa gidenler haklı olarak öncelikle ünlü mimar Gaudi’nin ölümsüz eserlerini görmek isteyecektir mutlaka ; La Sagrada Familia (namı değer bitmeyen kilise), Park Güell (Ortadaki bukalemuna dokunup dilek dilemeyi unutmayın, birde parkın seyir terasından Barselona’yı izlemeyi) ,Casa Mila, Casa , Batllo, Casa Vicens…

Heryere ulaşım oldukça rahat metro ağı çok yaygın ancak hava güzelde yürüyerek gezmek özellikle merkezde ayrı bir keyif. Metrodan çıktınız geldiniz Catalunya Meydanına kaptırıp Ra Lamblas‘dan sahile doğru yürümeye başladınız mı yol boyu sağda La Boqueria solda favori meydanlarımdan Plaza Real (burada da bir başka favori mekanım Ocanas var ayrıca yazacağım) ve sahile geldikçe Colomb Heykeli sizi karşılayacak, ardından Barcelonata ve Liman ve orada keyifli bir deniz kenarı molasının ardından teleferik ile Montijuic Tepesine çıkabilirsiniz.

Barselona Teleferik
teleferikten Barselona manzarası bir başka…

Bunu yükseklik korkunuz yoksa kesinlikle öneririm bütün şehir ayaklarınızın altında ve tepede de hoş bir teras var aynı zamanda burası sarayın arka bahçesine bağlanıyor ve 360 derece Barselona manzarasına karşı kahvenizi içerken güzel fotoğraflar da çekebilirsiniz.

Gelelim yeme içme ve lokal mekanları keşfetmeye…

Benim şehirde 2 favori bölgem var; birincisi el born yani gotik bölge katedral, nereye çıktığı anlaşılmayan ama hep şirin güzel meydanlara bağlanan dar sokaklar, küçük şirin tapas bar ve kafeler…

4 gats (şehrin en eski restoranlarından mutlaka uğranmalı), Alsur Cafe (şehirde 4 tane var biri bu bölgede çok da cozy bir mekan), Milk Bar (kahvaltısı keyifli), Picasso Müzesi de bu bölgede, en sevdiğim tapas barlardan biri Cal Pep ..

4 gats restoran barselona- el born

ikincisi daha modern Barselona; Passeig de Gracia. Butikler, şık restoranlar, gece kulüpleri..

Catulunya Meydanından yukarı doğru yürüyerek veya metro ile gidebilirsiniz , yürümeyi tercih ederseniz yol üzerinde izi şehrin en iyi tapas barı aynı zamanda michelin yıldızlı Ciudad Condal bir alt paralelinde yer alıyor, El Nacional içinde birden fazla farklı konseptte mekanı barındıran şehrin eski otoparkının restorasyon sonrası hali çok keyifli ve görülmeye değer.

en sevdilerimden ”Pimientos de Padron” Padron Biberi – Cuidad Contal – Barselona
el nacional – barselona garajı eski hali
el nacional – restoran- barselona
eski barselona garajı
el nacional-restoran-barselona

Diğer mekanlar Tapas 24 ödüllü şef Carles Abellan ‘ın mekanı ben ceviche sine bayılmıştım , biraz daha yukarıda yine ünlü bir restoran Cerveceria Catalana ve gece kulübü ile de popüler olan Passatge de la Concepcio (mekanların olduğu bir pasaj) karşılayacak. Burada özellikle Boca Chica çok eğlenceli ve değişik bir mekan alt katının banyo tasarımında bir disco olduğunu söyleyeyim sadece bir kokteyllerinin efsane olduğunun ama çok ucuz bir yer değil spor ayakkabıyla da alınmıyorsunuz unutmayın.

boca chica kokteyl bar barselona

Hem lezzetli hem fiyatları uygun tapas yemek isterseniz, tapa tapa , taller de tapas benim önerim olacaktır.

taller de tapas barselona

Barselona Gece Hayatı …

Boca Chica ve Boca Grande olarak restoran ve gece klubu ile şehrin birkaç senedir harekli mekanlarının başında geliyor.

Biraz daha yeni bölge olan Eixample ye doğru geçerseniz başka bir favori mekanım Disfrutar Barcelona restoran olacak.

Yine bu bölgese hem restoran hem gece klubu olarak oldukça popüler bir isim Feroz Restoran ; hem loş dekorasyonu hem konsept partileri ile eğlenmeyi seven catalanların favori mekanlarından.

Sahile gelince yine hem gündüz hem gece mekanı olarak Carpediem Barcelona baya iddialı, özellikle gece dans ve sahne şovları dikkat çekiyor. Canlı müzik veya dans şov seviyorsanız Plaza Reial de bulunan Ocana da benim sevdiğim bir mekan tasarımı farklı içeride kostümlü ve çılgın makyajlı çalışanlar var ama alt katında farklı üst katında farklı müzikler ve ister restoran ister yemek sonrası içki ve eğlenmeye gidilebilir.

Yine gece hayatı sahne şovu ve canlı müzik severlere El Mama , Gatspy ve Sutton gibi gece kluplerini tavsiye ederim.

Kahvaltı mekanlarını ayrıca yazacağım ama Tropico benim önerim not olarak vereyim.

Devamı ve daha detaylı bilgileri blog yazılarımla bulabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi:
close-alt close collapse comment ellipsis expand gallery heart lock menu next pinned previous reply search share star